12-08-2017

Samsun Kurbanlık Fiyatları 2017

Samsunda Kurbanlık fiyatları bu yıl yüksek mi? 2017 büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatı ne kadar?

Kurbanlık fiyatları bu yıl ne kadar olacak? sorusunun yanıtı belli oldu. Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, kurbanlık fiyatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de son yıllarda kırmızı et üretim sorununun yaşandığına dikkati çeken Çelik, sıkıntının yetiştiriciden kaynaklanmadığını, Anadolu topraklarının küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olduğunu ve yetiştiricilerin de alın teriyle bu mesleği yaptıklarını söyledi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeterli kurbanlık olduğunu belirterek, 'Vatandaşımız kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanıp acele etmesin.' ifadesini kullandı...

 

 

2017 Kurbanlık fiyatları ile ilgili beklenen ilk açıklama geldi. Fiyatların bu yıl kaç liradan satışa çıkacağı merakla beklenen büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları belli oldu. Alınan son bilgilere göre, Küçükbaş kurbanlık fiyatı bu yıl 750-950 TL arasında değişiyor. Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stokunun bulunduğunu belirterek, “Halen canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada 17-19 liraya işlem görürken, kurbanlık ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor. Fiyatlar Doğu illerinde biraz daha uygun” dedi.

 

KURBAN FİYATLARI İLE İLGİLİ SON GELİŞME

 

Palandöken: Vatandaşımız kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanıp acele etmesin Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeterli kurbanlık olduğunu belirterek, "Vatandaşımız kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanıp acele etmesin." ifadesini kullandı.

 

Palandöken yazılı açıklamasında, kurbanlık fiyatlarının spekülatörler tarafından yükseltildiğini bildirerek, Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala piyasanın dengeye oturacağını vurguladı.

 

Türkiye İstatistik Kurumunun 2016 yılı verilerine göre, 14 milyon 222 bin 228 büyükbaş, 41 milyon 329 bin 232 küçükbaş hayvan varlığı olduğunu aktaran Palandöken, "Toplamda 55 milyon 551 bin 460 hayvan var. Bu da zaten ihtiyacın da üzerinde bir rakam. Her yıl ortalama 860 bin büyükbaş, 2 milyon 500 bin küçükbaş hayvan kesiliyor. Vatandaşımız kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanıp acele etmesin. Anadolu'dan büyükşehirlere yeteri kadar kurbanlık hayvan geldiği zaman yükselen bu fiyatlar bayrama sayılı günler kala düşecektir. Üreticiler de hayvanlarının elinde kalmasını istemiyorsa normalin çok üstünde fiyat ile satışa çıkarmamalı." değerlendirmesinde bulundu.

 

Yetiştirilen düvelerin elde kalması satıcıyı bunun neticesinde kurban fiyatlarının yükselmesi de alıcıyı endişelendirirken bu duruma besici Hüseyin Kalkan, “Bu yasak çok sıkıntıya yol açacak, fiyatlar da artacak. Tosun 10 bin TL’ye çıkacak, bir dana 5 bin TL’ye çıkacak. Bu milletin elinde düve var yani, bu düve ne olacak? Adam damızlık yapacak nasıl bir sene bunu bekleyecek? Çoban tutmuş o kadar da masraf etmiş. Bu karar epey sorun olacak fiyatlar kalkacak. Her şeyin fiyatı artar. Mesela adamın elinde 500 tane düve var, yasak edip bu nasıl olacak?” yorumunu getirdi.

 

 

 3

 

MİLYON KURBAN VAR

 

Türkiye’de son yıllarda kırmızı et üretim sorununun yaşandığına dikkati çeken Çelik, sıkıntının yetiştiriciden kaynaklanmadığını, Anadolu topraklarının küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olduğunu ve yetiştiricilerin de alın teriyle bu mesleği yaptıklarını söyledi. Çelik, halihazırda satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunduğuna söyledi.

 

 

Dişi düve kesimi zaten yasaktı.

 

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in dişi düve kesimine yasak getirildiğine dair açıklamasına karşın Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu ise, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını belirterek, kararı olumlu bulduklarını belirtmişti. Ahmet Kıroğlu yaptığı açıklamada, "Böyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız. Biz bunu baştan beri savunuyoruz." İfadelerine yer verdi.

 

 

Dışarıdan kurban ithal ederek bu iş olmaz!

 

Canlı büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisinin %135’ten %26’ya düşürülmesi ve Karkas et ithalatında ise, &100-225 arasında olan gümrük vergisinin %40’a indirilmesi yerli hayvan yetiştiricilerinin dikkatini çekti. Yapılan bu adımı doğru bulmadığını belirten Ahmet Kıroğlu dışarıdan getirilen hayvanın asla çözüm olmayacağını belirtti. Asıl çözümün yerli üreticiyi teşvik ve destekten geçtiğinin altını çizen Kıroğlu tarım ve hayvancılıktan kaçan değil üreten taraf olunması gerektiğini vurgulayarak “Sürekli ithalat kozunu kullanarak varlığımızı artıramayız.” dedi.

 

 

Osmaniye Belediyesi başkanlığındaki komisyon 2017 Kurbanlık Fiyatlarını belirledi.

 

Kurban Bayramı’na yaklaşırken Osmaniye Belediyesi’nin başkanlığında kurulan komisyon kurbanlıkların satış fiyatlarını belirledi. Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer’in yaptığı fiyat tespit komisyonunda, Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Küçük, Tarım İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Dr. Yusuf Göktaş ve Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Bozkurt katıldı. Komisyonun aldığı karara göre kurbanlık hayvanların kilogram fiyatını sarıbaş, merinos, erkek keçi için 14,00 TL, mor koyun, kangal koyun ve Van beyaz koyun için 13,50 TL, büyükbaş hayvanlardan tosun 15,00 TL, düve 14,00 TL, kısır inek 12,00 TL olarak belirlendi.

 

 

 

DİYANET VEKÂLET KURBANLIK BEDELİNİ AÇIKLADI!

 

2017 Kurbanlık fiyatları ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun vekalet kurban bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 600 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

 

Yaptığı açıklamada Türkiye'de 275 merkezde, yurt dışında 135 ülke ve 400 bölgede, yaklaşık 275 bin hisse kurban kesimini planladıklarını belirten Tutkun dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların kurban coşkusunu yaşanması için çalıştıklarını dile getirdi.  Diyanet Vakfı’na vekâlet vermek isteyen vatandaşlar için, “Türkiye'den vekâlet vermek isteyen vatandaşlarımızın yurt içinde kurbanlarının kesilmesi için 850 lira, yurt dışında kurban vekâleti için ise 600 lira bedel belirlendi. Yurt dışından kurban vekâletlerini verecek vatandaşlarımız ise 150 avro üzerinden belirlenen rakamlarla, vekâletlerini TDV'ye ulaştırmış olacak.” Açıklamalarında bulundu.

 

 

Türkiye Diyanet Vakfı’na vekâlet vermek isteyenlerin...

 

Yurt içi ve yurt dışı kurban faaliyetlerinin birebir takip edildiğini ve tamamen İslami usullere göre yapıldığının güvencesini veren Tutkun bağışların, "www.diyanetvakfi.org.tr" adresi, online bankacılık sistemi, anlaşmalı banka, PTT ile TDV il ve ilçe şubeleri, müftülükler ya da mahallelerdeki din görevlileri aracılığıyla vekaletlerin vakfa ulaştırılabileceğini bildirdi.

 

 

Elden bağış yapan vatandaşların "Vekâlet alındı" makbuzu almalarını isteyen Tutkun, yurt dışında yaşayan vatandaşların ise din görevlileri, dernek başkanları, müşavirlik veya ataşelere vekâletlerini ulaştırabileceğini ifade etti.